YFM22-SU-ATC

 

Zumbul Ar-Ge tarafından ileri teknoloji Ar-Ge süreçleri sonunda üretilen PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) yani Kalıcı Manyetik özelliğinde Senkron Motor ile hem otomatik takım değiştirmeli hem de manuel olmak üzere iki farklı motor ürün yelpazemize kazandırılmıştır. 

Bu motorların bir kaç yüksek teknolojili üstünlüğü vardır.

Sabit Torklu spindle motor

Bu motorlar 1 devirde de (1 rpm) 24.000 devirde de yüksek torkla çalışır. Çoğu motor yüksek frekanslı olsa da düşük devirlere indiğinde yanabilir. O nedenle motorlarda alt devir limitleri vardır. Örneğin 2.000 rpm (rotation per minute) gibi. Ya işletim sisteminde ya da motor üzerinde bir devreyle bu devirlerin altına motorun inmesi engellenir. Çünkü motor çok düşük devirlerde istenilen torku kaldıramayacağı için yanabilir. 

Zumbul ülkemizde neredeyse hemen hiç kullanılmayan PMSM (kalıcı manyetik senktron motor) özelliğini ülkemize getirmiş, motorun ithal edilen çekirdek gövdesi üzerine kendi geliştirdiğimiz mekanik ve elektronik sistemler ile eşsiz bir motor ürün yelpazemize kazandırılmıştır. 

Burada önemli noktalardan birisi de motorun hafif olmasıdır. 

Hafif bir (PMSM) Senkron Motor

Hafif CNC'lerde motorların ağırlığı makinenin Z ekseninde yaratacağı ağırlık nedeniyle önemlidir. Aynı güçte daha hafif spindle motorlar her zaman tercih edilir. 

Zumbul Ar-Ge'nin ileti teknoloji mühendislik çalışmaları sonucunda su soğutmalı ve PMSM çalışan bu spindle motor 7,5kg ağırlığında ürün gamına konulmuştur. 

Su Soğutmalı

Su soğutmalı spindle motorların bir avantajı sessiz olmasıdır. Yaklaşık olarak 12dB daha düşük bir gürültüyle çalışırlar ki bu da 16 kat daha az ses çıkması anlamına gelir. Ancak su soğutmalı motorlardaki asıl önemli avantajlardan birisi yukarıda belirtilen hafif bir motorda sabit torkla çalışmayı olası hale getirmesidir. 

ATC (ER20 veya ER16)

İstenilen pens yapısına göre ISO20ER20 ya da ISO20ER16 uç tutucuyla otomatik takım değiştirme olanağı sunulmaktadır. 

Yüksek Frekanslı Spindle Motor

YFM22-SU veya YFM22-SU-ATC 400Hz ile sürülmektedir. Zumbul Ar-Ge tarafından CE ve EMC standartlarında üretilen kontrol panosuyla kullanıcılara hizmet vermektedir. Motorlarımızın kontrol panosunda Delta VFD, kendi elektronik kontrol sistemlerimiz ve üzerlerinde kendi geliştirdiğimiz gömülü yazılımımız, zero phase reactor, her türlü filtre, fren dirençleri, topraklama önlemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca yine kendi üreümüz olan soğutucu sistem (chiller) de bu spindle motor yanında kullanıcılara sunulmaktadır.

Teknik Özellikler

  • Giriş gücü: 2200 W
  • Çıkış gücü: 1900 watt
  • Devir: 1 - 24.000 1/dak
  • En yüksek salınım: 0,005mm
  • Pens/Uç tutucu: ER20/ER16 (ISO20ER20 veya ISO20ER16) 
  • Bağlama: özel plaka
  • Ağırlığı: 7,5 kg (ATC'li 7.7kg)
  • ATC olmayan versiyonda: 1,0 - 14,0 mm
  • 400 Hz. 
  • Kontrol panosuyla